Give to Athletics

INDUCTION YEAR/NAME CLASS SPORT
1977
Pauline Addie 1943 Tennis
Richard Bezemer 1958 Basketball
Jane Blalock 1967 Golf
UT Bradley   Crew Coach
Connie Mack Butler 1955 Baseball
Donald Cheney 1907 Football/Crew
H. Boyd Coffie 1959 Baseball
Peter Fay 1951 Basketball/Waterski/Football
Raymond Greene 1923 Football Coach/Athletic Director
Robert Gustafson 1967 Baseball
Shirley Irvin 1949 Tennis
Joe Justice 1940 Baseball
Charles Lingerfelt 1941 Football
Jack McDowall   Football Coach/Athletic Director
Richard Pope 1952 Waterski
Betty Rosenquest Pratt 1947 Tennis
William Rogers 1933 Football
Marlene Streit 1956 Golf
1978
Margaret Bell 1943 Golf
Melvin Clanton 1941 Football
Norm Copeland 1950 Tennis
Frank Grundler 1942 Football
Harry Hancock 1950 Football
Robert MacHardy 1955 Basketball/Baseball
Nancy Reed 1955 Tennis
Kenneth Salmon 1963 Baseball
Nicholas Vancho 1956 Baseball
Richard Washington 1935 Football/Baseball/Basketball
1979
Richard Bishop 1961 Basketball
Ernest Bryson 1947 Football
Albert Fantuzzi 1957 Baseball
John Gray 1952 Baseball
Clyde Jones 1941 Football/Baseball/Basketball
Gardner Larned 1950 Tennis
Sara Mayo 1964 Waterski
Virginia McHaney 1960 Tennis
George Miller 1937 Football
1980
Clarence Boyer 1908 Football/Baseball
Allen Burris 1965 Baseball/Basketball
William Cary 1955 Baseball
Wilson Flohr 1969 Soccer
Donald Tauscher 1955 Baseball
James Windham 1909 Football/Baseball
1981
Rex Beach 1898 Olympian
Gale Coleman 1969 Baseball
Alice Dye 1948 Golf
James Lyden 1960 Crew Coach
Wendy Overton 1969 Tennis
1982
Mark Freidinger 1971 Basketball
Ramona Guerrant 1971 Tennis
Edwin Jucker   Basketball Coach
Jewel May Lewter 1931 Women's Sports
1983
Francis "Frank" Barker 1952 Basketball
Dorothy Cheney 1945 Tennis
Ginny Mack   Tennis Coach
Robert Richardson 1968 Sports Information
1984
Michael Ford 1973 Golf
David Lord 1969 Sports Manager
Grady Ray 1943 Football
1985
John Lowman 1973 Tennis
Myron McBryde 1950 Baseball
Hugh McKean 1930 Soccer Coach
Betty Probasco 1951 Golf
R.M. Strickland 1972 Tennis
1986
Margaret Cooper 1972 Tennis
Bruce Howland 1976 Basketball
Robert Lewis 1967 Golf
Henry Suydam   Waterski Coach
James Welsh 1972 Soccer
1987
John Castino 1972 Baseball
Oliver Dougherty 1939 Football
Michael Fogle 1977 Soccer
Richard Gillespie 1939 Football
Catherine Leary 1976 Tennis
Gary Parsons 1977 Basketball
1988
Arthur Brophy 1956 Baseball
William Dougherty 1940 Football/Baseball/Basketball
Nancy Furman 1977 Tennis
Gordon Howell 1964 Soccer Coach/Athletic Director
Michael Nicolette 1978 Golf
Edward Whitner 1940 Baseball
1989
Douglas Baxendale 1962 Baseball
Stanley Gale 1972 Soccer
Felicia Hutnick 1979 Tennis
Rosanne Klinefelter 1949 Golf
Marion McInnis 1939 Football
Fredrick Schick 1972 Golf
1990
Scott Cooke 1980 Golf
Vincent Covello 1950 Baseball
James Curti 1959 Golf
Peg Jarnigan   Coach
Blake Lorenz 1977 Baseball
Nancy Orthwein 1949 Tennis
Timothy Shea 1972 Basketball
1991
Enrique Buse 1951 Tennis
Russell Piggott 1980 Baseball
Roger Ray 1962 Waterski
Kyle Rich 1980 Basketball
1992
Nancy Dillon 1945 Tennis
Joel Fiser 1982 Basketball
Tom Klusman 1976 Basketball
Andrew Leeker 1979 Soccer
Wendy Prausa 1982 Tennis
1993
Beverly Buckley 1975 Tennis
Mark Diamond 1983 Golf
Gary Koetters 1983 Soccer
Edward MacBeth 1976 Tennis
1994
Herbert Behrens 1951 Tennis
Scott Lyden 1980 Crew
Helene Pelletier 1983 Tennis
Lisa Tobias 1983 Waterski
1995
Paul Butler 1985 Soccer
Mary McDaniel 1985 Basketball
Maria Smith 1984 Volleyball
Frank Willis 1959 Baseball
1996
Albert Arbury 1965 Crew
Paul Boulton 1940 Football/Baseball
Debra Knorowski 1985 Volleyball
Donald Ogilvie 1940 Football
Brian Talgo 1985 Tennis
1997
Nancy Baker 1980 Tennis
John Ceccarelli 1968 Baseball
Mark Crone 1977 Waterski
Donald Finnigan 1955 Baseball
Taylor Metcalfe 1972 Golf
Shawn Pender 1985 Baseball
1998
Gregory Conley 1988 Baseball
Harvard Cox 1949 Baseball
Patrick Emmet 1988 Tennis
Lisa Spalding 1982 Volleyball
Jeffrey Wolf 1988 Basketball
1999
Mary Dinneen 1987 Tennis
Nicole Marois 1980 Tennis
Kelly Moran 1981 Tennis
Daniel Wolf 1989 Basketball
2000
Sam Arterburn 1990 Basketball
Harrison Ball 1990 Baseball
Helena Kjellander 1990 Waterski
Kimberly Laskoff 1991 Waterski
Declan Link 1990 Soccer
Kimberly Wilkes 1989 Basketball
2001
no class inducted    
2002
Brenda Baldwin 1992 Waterski
Carmine Cappuccio 1992 Baseball
Scott Martin 1991 Basketball
Clifford Montgomery 1969 Tennis
2003
Paul Lennicx 1992 Tennis
Debbie Pappas 1993 Golf
Derek Thurston 1993 Basketball
2004
no class inducted    
2005
Steven M. Bence 1994 Soccer
Oyvind Klausen 1988 Soccer
Stacy Moss Mager 1995 Tennis
Barry M. Pelts 1989 Tennis
2006
Jon Goldfarb 1997 Tennis
Robert Green 1988 Tennis
Edwin Hendriksen 1996 Tennis
Dr. J. Philip Roach   Athletic Director
Victor Zollo 1973 Baseball/Benefactor
2007-08 (inductions moved from Fall to Spring)
Keith Buckley 1988 Soccer
Mike Lynch 1990 Baseball
Falecia Douglas Williams 1991 Volleyball
Daniel Parke 1997 Basketball
Charlie Urban   Athletic Trainer
Paul Harris 1945 Waterski Coach
2009
Rhoni Barton Bischoff 1998 Waterski
Elizabeth Bartels Thorne 1998 Softball 
Monica Bonilla 1999 Tennis
Daniel O’Callaghan 1995 Golf
Cherie Hansen Robinson 1996 Golf
2010
Lynda Wert Olen 1975 Tennis
Benjamin R. Lohr 1999 Waterski
Jennifer L. Tollette 1997 Golf
Jessica Wollaston Stanton 1999 Basketball
Stephen D. Heis 1976 Basketball
David D. Wolf 1993 Basketball
2011
Pamela Clark Brown 1976 Golf
Brian S. Meyer 1986 Baseball
Gregg S. Smyth 1996 Baseball
Jill Razor Wells 2001 Basketball
John R. Smith 1997 Soccer
Carmen Lampe Boland 1955 Tennis
Anzela Zguna 2002 Tennis
Lynn L. Welch 1978 Tennis - Athletic Achievement 
2012 2012
Kenya Storr Jones 2002 Basketball
Connie Hirschman Shorb 1969 Golf
Alicia Milyak 2002 Soccer
Tony Amato 2000 Soccer
Joe Raymond 1984 Soccer
Stephen Arthur Wong 1996 Crew - Alumni Athletic Achievement
1973 Royal Henley Regatta Crew    
Cox: Snowden Smith ('74) , 8-David Kidd ('74) , 7-Herbert Sheppard ('74) , 6-Roy Newman ('74) , 5-Pierce Ward ('75, '76) , 4-Patrick Crowell ('76) , 3-Rand Wilson ('73) , 2-Stephen Hall ('75, '76) , Bow-Bert Martin (in memoriam) coached by Jim Lyden and Dennis Kamrad
2013
Jason Cloar 2003 Baseball 
Matthew Porter 2001  Tennis 
Frank Ricci 1979 Baseball 
Tina Savage 2003 Softball
Michael Veith 2001 Basketball
Daniel J. O'Dowd 1981 Baseball - Alumni Athletic Achievement
Terri Thoreson Frohnmayer 1978 Golf - Alumni Athletic Achievement
2014
Justin Corrado 2003 Soccer
Steve Edsall 2004 Baseball
Toby Rice 2004 Baseball
Fred Rossiter 1966 Rowing
Frederique Seeholzer 2004 Golf
Justin Sherrod 2000 Baseball
Mark Thompson 2004 Tennis

BackROLLINS Athletics


Get AccessLaunch PlayerLOGIN
Tars Sports Network Live Events:
Wednesday, October 22
6:45 pm -  VB Free Audio at Tampa
Friday, October 24
6:45 pm -  VB HD Video vs Barry
6:45 pm -  VB Free Audio vs Barry
Saturday, October 25
3:45 pm -  VB HD Video vs Nova...
3:45 pm -  VB Free Audio vs Nova...
4:15 pm -  WSOC Free Audio at Tampa
6:45 pm -  MSOC Free Audio at Tampa
Monday, October 27
4:45 pm -  WSOC Free Audio at Palm Beach...
Tuesday, October 28
5:45 pm -  MSOC HD Video vs Palm Beach...
5:45 pm -  MSOC Free Audio vs Palm Beach...

advertisement

MARKETPLACE
Official Online Store
Photo Store
Donate
Mobile App Store