RollinsTarsGear.com
2017 HOF
All Sport Schedule
Print
DATE TEAM OPPONENT LOCATION TIME (ET) LIVE RESULTS RELATED LINKS
Wed, Mar 1 Tennis (W) Saint Leo * Martin Tennis Complex 3:30 PM 5 - 4(W)
Wed, Mar 1 JV Baseball Lake Sumpter Alfond Stadium 5:00 PM 1 - 4(L)
Sunshine State Conference Tournament
Wed, Mar 1 Basketball (W) vs. Florida Tech (Quarterfinal) Winter Park, Fla. 5:30 PM 70 - 73(L)
Wed, Mar 1 Basketball (M) vs. Lynn (Quarterfinal) Winter Park, Fla. 7:30 PM 75 - 73(W)
 
Thu, Mar 2 Lacrosse (M) Wheeling Jesuit Barker Family Stadium 7:00 PM 10 - 9(W)
Fri, Mar 3 Baseball Assumption Alfond Stadium 3:00 PM 0 - 7(L)
Fri, Mar 3 Lacrosse (W) Wheeling Jesuit Barker Family Stadium 7:00 PM 19 - 5(W)
Fri, Mar 3 Softball Florida Southern * Martin Luther King Jr. Park 7:00 PM 8 - 4(W)
Sat, Mar 4 Sailing SAISA South Points #2 (Rollins) Winter Park, Fla. (Lake Virginia) All Day
Sat, Mar 4 Rowing (W) Metro Cup Lake Maitland TBA Recap
Sat, Mar 4 Rowing (M) Metro Cup Lake Maitland TBA Recap
Sat, Mar 4 Tennis (W) Nova Southeastern * Fort Lauderdale, Fla. 10:30 AM 4 - 5(L)
Sat, Mar 4 Tennis (M) Findlay Martin Tennis Complex 11:00 AM 7 - 2(W)
Sat, Mar 4 Baseball Assumption Alfond Stadium 12:00 PM 10 - 0(W)
Sat, Mar 4 Softball Florida Southern (Game 1) * Martin Luther King Jr. Park 1:00 PM 2 - 1(W)
Sat, Mar 4 Softball Florida Southern (Game 2) * Martin Luther King Jr. Park 3:00 PM 6 - 5(W)
Sunshine State Conference Tournament
Sat, Mar 4 Basketball (M) vs. Eckerd (Semfinal) Daytona Beach, Fla. 7:30 PM 81 - 70(W)
 
Sun, Mar 5 Tennis (W) Lynn * Boca Raton, Fla. 10:00 AM 0 - 9(L)
Sun, Mar 5 Tennis (M) Valparaiso University Martin Tennis Complex 10:00 AM 1 - 6(L)
Sun, Mar 5 Lacrosse (M) NYIT Barker Family Stadium 1:00 PM 7 - 8(L)
Sun, Mar 5 Baseball Nyack Alfond Stadium 2:00 PM 9 - 1(W)
Sunshine State Conference Tournament
Sun, Mar 5 Basketball (M) vs. Palm Beach Atlantic (Championship) Daytona Beach, Fla. 4:00 PM ESPN3 71 - 70(W)
 
Sun, Mar 5 Lacrosse (W) Stonehill Barker Family Stadium 7:00 PM 16 - 11(W)
Mon, Mar 6 Softball Claflin (Game 1) Martin Luther King Jr. Park 6:00 PM 9 - 1(W)
Mon, Mar 6 Softball Claflin (Game 2) Martin Luther King Jr. Park 8:00 PM 7 - 0(W)
Tue, Mar 7 Tennis (M) Belmont University Martin Tennis Complex 3:00 PM 2 - 5(L)
Tue, Mar 7 Baseball St. Anselm Alfond Stadium 6:00 PM 15 - 2(W)
Tue, Mar 7 Softball Lander (Game 1) Martin Luther King Jr. Park 6:00 PM 5 - 4(W)
Tue, Mar 7 Softball Lander (Game 2) Martin Luther King Jr. Park 8:00 PM 3 - 4(L)
Wed, Mar 8 -
 Sat, Mar 11
Swimming (W) NCAA Division II Championship Birmingham, Ala. All Day
Wed, Mar 8 Baseball Concordia Alfond Stadium 3:00 PM 8 - 7(W)
Wed, Mar 8 Tennis (W) Embry-Riddle Martin Tennis Complex 3:30 PM 5 - 4(W)
Wed, Mar 8 JV Baseball Hibbing Alfond Stadium 6:00 PM
Thu, Mar 9 Softball Mount Olive (Game 1) Martin Luther King Jr. Park 6:00 PM 9 - 2(W)
Thu, Mar 9 Lacrosse (W) Limestone Barker Family Stadium 7:00 PM 13 - 9(W)
Thu, Mar 9 Softball Mount Olive (Game 2) Martin Luther King Jr. Park 8:00 PM 5 - 2(W)
Fri, Mar 10 Tennis (W) Wayne State Tiedtke Tennis Courts 2:00 PM 8 - 1(W)
Fri, Mar 10 Tennis (M) Wayne State Martin Tennis Complex 3:00 PM 7 - 2(W)
Fri, Mar 10 Baseball Eckerd * Alfond Stadium 6:00 PM 3 - 5(L)
Fri, Mar 10 Softball American International (Game 1) Martin Luther King Jr. Park 6:00 PM 13 - 5(W)
NCAA Division II South Region Tournament
Fri, Mar 10 Basketball (W) vs. Florida Southern (Quarterfinal) St. Petersburg, Fla. 7:30 PM 71 - 47(W)
 
Fri, Mar 10 Softball American International (Game 2) Martin Luther King Jr. Park 8:00 PM 3 - 0(W)
Sat, Mar 11 Sailing SAISA South Points #3 (Eckerd) St. Petersburg, Fla. All Day
Sat, Mar 11 Rowing (W) Rollins Invitational Lake Maitland TBA Recap
Sat, Mar 11 Rowing (M) Rollins Invitational Lake Maitland TBA Recap
Sat, Mar 11 Baseball Eckerd (Game 1) * Alfond Stadium 12:00 PM 7 - 9(L)
Sat, Mar 11 Tennis (M) Queens (NY) Martin Tennis Complex 1:00 PM 6 - 3(W)
Sat, Mar 11 Baseball Eckerd (Game 2) * Alfond Stadium 3:00 PM 9 - 5(W)
NCAA Division II South Region Tournament
Sat, Mar 11 Basketball (M) vs. Valdosta St. (Quarterfinal) Huntsville, Ala. 3:30 PM 89 - 85(W) OT
Sat, Mar 11 Basketball (W) vs. Eckerd (Semfinal) St. Petersburg, Fla. 7:30 PM 55 - 43(W)
 
Sun, Mar 12 -
 Tue, Mar 14
Golf Southeastern Intercollegiate Valdosta, Ga. (Kinderlou Forest) All Day
Sun, Mar 12 Lacrosse (W) Alabama-Huntsville Barker Family Stadium 12:00 PM 16 - 5(W)
Sun, Mar 12 Lacrosse (M) Mount Olive Savannah, Ga. (Daffin Park) 1:00 PM 6 - 7(L)
Sun, Mar 12 Tennis (W) Cal State - Los Angeles Los Angeles, Calif. 2:00 PM 1 - 8(L)
NCAA Division II South Region Tournament
Sun, Mar 12 Basketball (M) vs. Delta State (Semifinal) Huntsville, Ala. 6:00 PM 88 - 61(W)
 
Mon, Mar 13 -
 Tue, Mar 14
Golf (W) Peggy Kirk Bell Invitational Winter Springs, Fla. (Tuscawilla CC) All Day 4th of 11
Mon, Mar 13 Tennis (M) New Jersey Inst. of Tech Martin Tennis Complex 10:30 AM 2 - 5(L)
NCAA Division II South Region Tournament
Mon, Mar 13 Basketball (W) vs. West Florida (Championship) St. Petersburg, Fla. 7:00 PM 62 - 72(L)
 
Mon, Mar 13 JV Baseball CCRI Alfond Stadium 7:30 PM
Tue, Mar 14 Tennis (M) Bluefield State Martin Tennis Complex 2:00 PM 7 - 2(W)
Tue, Mar 14 JV Baseball Pasco Hernando Dade City, Fla. 3:00 PM
Tue, Mar 14 Tennis (W) UC - San Diego La Jolla, Calif. 5:00 PM 0 - 5(L)
Tue, Mar 14 Softball Kutztown (Game 1) Martin Luther King Jr. Park 6:00 PM 2 - 1(W)
Tue, Mar 14 Lacrosse (W) Seton Hill Barker Family Stadium 7:00 PM 9 - 7(W)
Tue, Mar 14 Softball Kutztown (Game 2) Martin Luther King Jr. Park 8:00 PM 2 - 3(L)
NCAA Division II South Region Tournament
Tue, Mar 14 Basketball (M) vs. Ala.-Huntsville (Championship) Huntsville, Ala. 8:00 PM 72 - 68(W)
 
Wed, Mar 15 Tennis (W) Point Loma Nazarene Point Loma, Calif. 2:00 PM 3 - 6(L)
Wed, Mar 15 Tennis (M) Alabama Huntsville Martin Tennis Complex 3:00 PM 9 - 0(W)
Wed, Mar 15 Baseball Saint Leo Saint Leo, Fla. 3:00 PM 10 - 4(W)
Wed, Mar 15 Softball Southern New Hampshire (Game 1) Martin Luther King Jr. Park 6:00 PM 9 - 1(W)
Wed, Mar 15 Softball Southern New Hampshire (Game 2) Martin Luther King Jr. Park 8:00 PM 8 - 13(L)
Thu, Mar 16 -
 Fri, Mar 17
Golf (W) Augustana Spring Fling Palm Desert, Calif. All Day T2nd of 9
Thu, Mar 16 Baseball Saint Leo Saint Leo, Fla. 11:00 AM 3 - 12(L)
Thu, Mar 16 Lacrosse (M) Colorado Mesa Barker Family Stadium 7:00 PM 9 - 13(L)
Fri, Mar 17 Tennis (M) St. Mary's (TX) Martin Tennis Complex 10:00 AM 2 - 7(L)
Fri, Mar 17 Baseball Saint Leo * Alfond Stadium 1:00 PM 3 - 4(L)
Sat, Mar 18 Sailing SAISA South Points #4 (UF) Gainesville, Fla. All Day
Sat, Mar 18 Rowing (M) Spring Break Race Lake Maitland TBA
Sat, Mar 18 Rowing (W) Spring Break Race Lake Maitland TBA Recap
Sat, Mar 18 Baseball Saint Leo (Game 1) * Alfond Stadium 12:00 PM 2 - 4(L)
Sat, Mar 18 Lacrosse (M) North Greenville Barker Family Stadium 1:00 PM 11 - 10(W)
Sat, Mar 18 Baseball Saint Leo (Game 2) * Alfond Stadium 3:00 PM 6 - 1(W)
Sat, Mar 18 Softball Eckerd * St. Petersburg, Fla. 4:00 PM 2 - 3(L)
Sat, Mar 18 Lacrosse (W) Belmont Abbey Barker Family Stadium 4:00 PM 16 - 3(W)
Sun, Mar 19 Softball Eckerd (Game 1) * St. Petersburg, Fla. 1:00 PM 13 - 2(W)
Sun, Mar 19 Softball Eckerd (Game 2) * St. Petersburg, Fla. 3:00 PM 2 - 5(L)
Mon, Mar 20 -
 Tue, Mar 21
Golf GCSU Bobcat Invitational Eatonton, Ga. (Cuscowilla GC) All Day 10th of 17
Tue, Mar 21 Tennis (W) West Virginia State Martin Tennis Complex 4:00 PM 7 - 2(W)
Tue, Mar 21 JV Baseball Inspiration Academy Alfond Stadium 4:30 PM
NCAA Division II Elite Eight
Wed, Mar 22 Basketball (M) vs. Fairmont State (Quarterfinal) Sioux Falls, S.D. 1:00 PM 68 - 86(L)
 
Wed, Mar 22 Tennis (M) Embry-Riddle Martin Tennis Complex 3:00 PM 4 - 5(L)
Wed, Mar 22 Tennis (W) Murray State Tiedtke Tennis Courts 3:30 PM 4 - 3 SUS
Fri, Mar 24 Baseball Lenoir-Rhyne Alfond Stadium 5:00 PM
Fri, Mar 24 Softball Florida Tech * Martin Luther King Jr. Park 6:00 PM
Fri, Mar 24 Lacrosse (W) Shepherd Baltimore, Md. (Tierney Field) 6:00 PM
Sat, Mar 25 Sailing SAISA South Points #5 (USF) Tampa, Fla. All Day
Sat, Mar 25 Rowing (M) John Hunter Regatta Gainesville, Ga. TBA
Sat, Mar 25 Rowing (W) John Hunter Regatta Gainesville, Ga. TBA
Sat, Mar 25 Baseball Lenoir-Rhyne Alfond Stadium 1:00 PM
Sat, Mar 25 Softball Florida Tech (Game 1) * Martin Luther King Jr. Park 1:00 PM
Sat, Mar 25 Softball Florida Tech (Game 2) * Martin Luther King Jr. Park 3:00 PM
Sat, Mar 25 Lacrosse (M) Tampa * Tampa, Fla. 8:00 PM
Sun, Mar 26 Baseball Lenoir-Rhyne Alfond Stadium 12:00 PM
Sun, Mar 26 Lacrosse (W) Grand Valley State Baltimore, Md. (Tierney Field) 12:00 PM
Mon, Mar 27 -
 Tue, Mar 28
Golf (W) Buccaneer Invitational Miami Lakes, Fla. All Day
Mon, Mar 27 JV Baseball Inspiration Academy Alfond Stadium 4:30 PM
Wed, Mar 29 Tennis (W) Florida Southern * Lakeland, Fla. 3:00 PM
Wed, Mar 29 Tennis (M) Saint Leo * Martin Tennis Complex 3:00 PM
Wed, Mar 29 JV Baseball Southeastern JV Alfond Stadium 6:00 PM
Fri, Mar 31 -
 Sat, Apr 01
Rowing (M) FIRA Championship Sarasota, Fla. TBA
Fri, Mar 31 -
 Sat, Apr 01
Rowing (W) FIRA Championship Sarasota, Fla. TBA
Fri, Mar 31 Baseball Lynn * Boca Raton, Fla. 3:00 PM
Fri, Mar 31 Softball Embry-Riddle Martin Luther King Jr. Park 6:00 PM
Sat, Apr 1 -
 Sun, Apr 02
Golf (W) Harvard Invitational Sarasota, Fla. All Day
Sat, Apr 1 Baseball Lynn (Game 1) * Boca Raton, Fla. 12:00 PM
Sat, Apr 1 Softball Embry-Riddle (Game 1) Martin Luther King Jr. Park 1:00 PM
Sat, Apr 1 Baseball Lynn (Game 2) * Boca Raton, Fla. 3:00 PM
Sat, Apr 1 Softball Embry-Riddle (Game 2) Martin Luther King Jr. Park 3:00 PM
Sat, Apr 1 Lacrosse (M) Saint Leo * Barker Family Stadium 4:00 PM
Sun, Apr 2 JV Baseball Tampa JV Alfond Stadium 1:00 PM
Mon, Apr 3 JV Baseball Southeastern JV Lakeland, Fla. 6:00 PM
Tue, Apr 4 Tennis (M) Florida Southern * Martin Tennis Complex 3:00 PM
Tue, Apr 4 Softball Flagler (Game 1) Martin Luther King Jr. Park 5:00 PM
Tue, Apr 4 Softball Flagler (Game 2) Martin Luther King Jr. Park 7:00 PM
Wed, Apr 5 Tennis (W) Eckerd * St. Petersburg, Fla. 4:00 PM
Wed, Apr 5 Lacrosse (W) Saint Leo * Saint Leo, Fla. 7:00 PM
Thu, Apr 6 Tennis (W) Tampa * Martin Tennis Complex 4:00 PM
Fri, Apr 7 JV Baseball St. Johns River Palatka, Fla. 6:00 PM
Fri, Apr 7 Baseball Florida Southern * Lakeland, Fla. 6:00 PM
Fri, Apr 7 Softball Nova Southeastern * Fort Lauderdale, Fla. 7:00 PM
Sat, Apr 8 Rowing (W) Knecht Cup Princeton, N.J. TBA
Sat, Apr 8 Rowing (M) Knecht Cup Princeton, N.J. TBA
Sat, Apr 8 Tennis (M) Lynn * Boca Raton, Fla. 10:00 AM
Sat, Apr 8 Baseball Florida Southern (Game 1) * Lakeland, Fla. 1:00 PM
Sat, Apr 8 Softball Nova Southeastern (Game 1) * Fort Lauderdale, Fla. 1:00 PM
Sat, Apr 8 Softball Nova Southeastern (Game 2) * Fort Lauderdale, Fla. 3:00 PM
Sat, Apr 8 Baseball Florida Southern (Game 2) * Lakeland, Fla. 4:00 PM
Sat, Apr 8 Lacrosse (M) Lynn * Boca Raton, Fla. 5:00 PM
Sun, Apr 9 JV Baseball Tampa JV Tampa, Fla. 1:00 PM
Sun, Apr 9 Tennis (M) Palm Beach Atlantic * West Palm Beach, Fla. 1:00 PM
Mon, Apr 10 -
 Tue, Apr 11
Golf (W) Georgetown Hoya Invitational Poolesville, Md. All Day
Tue, Apr 11 Tennis (W) Florida Tech * Martin Tennis Complex 4:00 PM
Tue, Apr 11 Lacrosse (W) Florida Southern * Lakeland, Fla. 7:00 PM
Wed, Apr 12 Tennis (M) Eckerd * Martin Tennis Complex 3:00 PM
Thu, Apr 13 -
 Sat, Apr 15
Rowing (M) SIRA Championship Oak Ridge, Tenn. TBA
Thu, Apr 13 -
 Sat, Apr 15
Rowing (W) SIRA Championship Oak Ridge, Tenn. TBA
Thu, Apr 13 Baseball Nova Southeastern * Alfond Stadium 6:00 PM
Thu, Apr 13 Softball Lynn (Game 1) * Martin Luther King Jr. Park 6:00 PM
Thu, Apr 13 Softball Lynn (Game 2) * Martin Luther King Jr. Park 8:00 PM
Fri, Apr 14 Baseball Nova Southeastern (Game 1) * Alfond Stadium 12:00 PM
Fri, Apr 14 Softball Lynn * Martin Luther King Jr. Park 3:00 PM
Fri, Apr 14 Baseball Nova Southeastern (Game 2) * Alfond Stadium 3:00 PM
Sat, Apr 15 Lacrosse (M) Florida Southern * Barker Family Stadium 1:00 PM
Sun, Apr 16 Lacrosse (W) Lenoir–Rhyne Barker Family Stadium 3:00 PM
Wed, Apr 19 Baseball Ave Maria Alfond Stadium 6:00 PM
Thu, Apr 20 -
 Sat, Apr 22
Tennis (W) Sunshine State Conference Championship Bradenton, Fla. (IMG Academy) All Day
Thu, Apr 20 -
 Sat, Apr 22
Tennis (M) SSC Championships * Bradenton, Fla. (IMG Academy) All Day
Thu, Apr 20 Lacrosse (W) Florida Tech * Barker Family Stadium 7:00 PM
Fri, Apr 21 Softball Barry * Miami Shores, Fla. 6:00 PM
Fri, Apr 21 Baseball Barry * Alfond Stadium 6:00 PM
Sat, Apr 22 Baseball Barry (Game 1) * Alfond Stadium 12:00 PM
Sat, Apr 22 Softball Barry (Game 1) * Miami Shores, Fla. 1:00 PM
Sat, Apr 22 Lacrosse (M) Florida Tech * Melbourne, Fla. 1:00 PM
Sat, Apr 22 Softball Barry (Game 2) * Miami Shores, Fla. 3:00 PM
Sat, Apr 22 Baseball Barry (Game 2) * Alfond Stadium 3:00 PM
Sun, Apr 23 -
 Tue, Apr 25
Golf SSC Championship Melbourne, Fla. (Duran GC) All Day
Sun, Apr 23 -
 Tue, Apr 25
Golf (W) Sunshine State Conference Championship Winter Haven, Fla. All Day
Wed, Apr 26 Baseball Florida Tech * Melbourne, Fla. 6:00 PM
Thu, Apr 27 Baseball Florida Tech * Melbourne, Fla. 3:00 PM
Thu, Apr 27 Softball Saint Leo * Saint Leo, Fla. 7:00 PM
Fri, Apr 28 Rowing (W) Sunshine State Conference Championship Sarasota, Fla. TBA
Fri, Apr 28 Baseball Florida Tech * Melbourne, Fla. 11:00 AM
Fri, Apr 28 Softball Saint Leo (Game 1) * Saint Leo, Fla. 6:00 PM
Fri, Apr 28 Softball Saint Leo (Game 2) * Saint Leo, Fla. 8:00 PM
* Conference Games

stop